Preskočiť na hlavný obsah

Fotograf Marcel Mikita -Spišská Nová Ves


                       Rozhovor  s Marcel Mikita-Fotograf
                                                 2013
 

Čo  ťa viedlo  k foteniu ?  Je to koníček,  alebo  sa tým živíšš ?
M.M   K foteniu ma prilákali železnice. Prvý vlastný fotoaparát som si kúpil práve vďaka vlakom, ktoré sú mi od malička blízke. Je to môj koníček, ktorý robím popri práci.
Ako  dlho  sa venuješ  foteniu ?
M.M. Od vysokej školy, čiže cca. 6-7 rokov.
Čo najradšej  fotíš ?
  M.M  Na začiatku to boli vlaky, železnice a všetko okolo toho. Časom to prešlo na portréty, prírodu. Súbežne s tým fotím aj diskotéky a akcie podobného typu. Neraz som už fotil aj stužkové slávnosti a svadby.

Spomenul si, že si  fotil  aj  svadby , spomínaš si  na svoju  prvú  svadbu,  ktorú  si  fotil ?
M.M . Fotenie prvej svadby bolo celkom v pohode, keďže prvú svadbu, čo som fotil bola svadba kamarátovej sestry a šlo len o fotenie zábavy a rodinné foto s mladomanželmi. No samozrejme pred svadbou boli menšie stresy, či to zvládnem a či vyjdú foto tak, ako majú.

Kde všade pôsobíš , fotíš aj  v zahraničí ?
M.M . Pôsobím hlavne na Slovensku, fotím na diskotekách, na akciách, kde vystupujú niektorí slovenskí interpréti, ako napríklad Kali a Peter Pann. A čo sa týka železníc a prírody, tak to zvyčajne spájam s výletmi po Slovensku. alebo zahraničnými dovolenkami.
Navštevoval  si  kurzy   fotenia,  alebo  si  chodil  do  školy ?
M.M. Kurzy ani školu fotenia som nemal. Učil som sa výlučne sám pomocou článkov na internete, výučbových DVD a rád od priateľov – fotografov.
Máš aj  svoju  internetovú  stránku ?
M.M  Mám, no nie je vôbec dokončená. Ako sa hovorí – obuvníkove deti chodia bosé, tak aj ja na svoj web nemám vôbec čas. Preto svoje fotografie propagujem len prostredníctvom sociálnej siete.
Ako  fotograf si  dosť obľúbený , nemáš niekedy chuť zavesiť fotografovanie na klinec ?
M.M. Ďakujem. No nejako extra som to ešte nepocítil, žeby som to chcel ukončiť. Ale dosť ma odrádzalo niekedy, keď mi nevychádzali fotografie tak, ako som si predstavoval. No všetko chce tréning a hlavne dobrú motiváciu.
Čo  ti prinieslo  fotenie a čo  ti  vzalo  fotenie ?
M.M.  Prinieslo mi veľa nových zážitkov, veľa navštívených nových miest a hlavne veľa nových priateľov. Fotografovanie je tak krásny koníček, že mi nemá čo vziať… Okrem peňazí na techniku … Ha-ha-ha
Vlastníš aj  svoj   fotoateliér ?
M.M. V dome, kde bývam som si spravil s kamarátom taký menší fotoateliér, kde vznikajú moje portréty.
Čo  na to hovorí   priateľka, podporuje ťa v tom ?
M.M.  Priateľka ma veľmi podporuje v tom. Aj keď sú chvíle, kedy mi dá pocítiť, že jej venujem málo času, ak je toho veľa. No snažím sa spojiť príjemné s užitočným a často ju beriem so sebou na fotenia ako asistentku.
Plánuješ si  ako  fotograf  založiť aj  rodinu ?
M.M. Veľmi by som chcel mať rodinu a venovať sa aj foteniu. Možno taký menší “rodinný podnik”.
Fotografuješ na objednávky,   alebo   len  ak  ti niekto  zavolá,  alebo ťa osloví ?
M.M.  Fotografujem pre radosť, je to koníček. Ale ak ma niekto známy poprosí o nafotenie nejakej akcie, rád idem do toho.
Bol by si za , aby ťa oslovovali aj iný cudzí ľudia prostredníctvom tohto blogu ?
M.M. Nebránim sa novým kontaktom, novým príležitostiam… A rád odpíšem každému.
Verejne by si  ponúkol čitateľom svoj  e-mail,  alebo  telefonický  kontakt ?
M.M. Momentálne mám len jedno súkromné tel. číslo. Skôr uprednostním prvý kontakt prostredníctvom e-mailu. e-mail.: mmik.photography@gmail.com.
Čo  by si  odkázal  širokej  verejnosti  a čitateľom tohto  blogu  ?
M.M. Človek by si mal isť za svojimi snami. Nevzdávať sa a bojovať. Fotografovanie pre mňa znamená veľa, je to iný pohľad na svet. Prajem zažiť ten pocit pokoja pri pozeraní sa do hľadáčiku fotoaparátu a snímať objekty pred ním.

S fotografom Marcelom Mikitom sa rozprával Štefan Jendrek
Spišská Nová Ves.  10.9.2013
Foto: Archív Marcel Mikita –Fotograf.


Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kontakty:

Kontakty:         Štefan JENDREK Štefan Jendrek,  Maurerova  25 05342  Krompachy tel.číslo:  0949 166 090 e-mail:  stefanjendrek909@gmail.com FACEBOOK:  ŠTEFAN JENDREK-photography Fotenie  akcií, krajín,  ľudí, portréty  a pod.                                                     Jaroslav Cehlár Jaroslav  Cehlár Sadová  16 053 42  Krompachy tel.číslo:  0915 565 481 e-mail: Jaroslav.Cehlar@post.sk Písanie článkov, preklad,  oprava  textov,  návrhy na fotenie ,  fotenie podujatí a akcii . Niečo o  mne: Volám sa Jaroslav Cehlár a v odbore mechanik-elektrotechnik som ukončil štúdium v máji 2013. Popri ostatných veciach sa venujem písaniu textov a básničiek , ale aktívne aj politike v politickej strane Nová väčšina . Medzi moje záľuby patrí pozeranie filmov, počúvanie hudby a hlavne trávenie voľného času s mojou partnerkou a priateľmi a samozrejme fotografovanie. K fotografovaniu som sa dostal cez Štefana Jendreka , kt

Poznáme staré Krompachy ?

1.)                Poznáme staré  Krompachy ?      Krompašania, poznáte  staré Krompachy ??? Viete aká  je to  ulica alebo  kde sa to  nachádza ? Všetky vaše návrhy a odpovede na  mojej  fb. stránke  v komentároch .  2.) Budova  ktorá  sídli  na Námestí  slobody v Krompachoch . Poznáte ju ???  

Kaľava

Kaľava Tak prinášam Vám zopár  fotiek  s Kaľavy.... Tu je ešte krátky popis.:)     Obec Kaľava  existovala už v 13. storočí, hoci sa v písomných prameňoch objavuje ako obec (possesio) až začiatkom 14. storočia. Prvýkrát to bolo v listine Spišskej kapituly z 2.mája 1300, v ktorej si komes Eugen, syn Jána z Richnavy, so svojím synom Jánom a komesom Štefanom, synom Petra zo „Zeek“, podelili majetok s komesom Dušanom, synom Zadara a jeho synom Mikulášom zo Žehry. Medzi obcami, ktoré pripadli Eugenovi boli aj Kaľava (Kaloua). Neskôr sa Kaľava v dokumentoch vyskytuje pod nasledovnými názvami: Kalyawa (1301), Caloy (1311), Kalew (1316), Kaliua (1322), Kalwa (1350), Kalyava (1713), Kalava (1808), Szepeskárolyfalva (1907). Hoci Vencko pôvod názvu obce vidí v nemčine (Kahl Au t. j. plešivý háj), zdá sa, že pôvodné obyvateľstvo i názov obce je slovanského pôvodu.             Kaľava teda bola do polovice 15. storočia súčasťou richnavského hradného panstva, ktoré bolo majetkom rodu Žehranský