Krompachy
História mesta
Prvý hodnoverný písomný doklad o existecii Krompách pochádza z listiny kráľa Ladislava IV. z roku 1282. V tej dobe boli majektom kráľovského Spišského hradu. Od začiatku 14. storočia pribúdajú listinné doklady s údajmi o obchode s meďou, trhových právach, významných osobnostiach a pod. , ale aj o rinčaní zbraní. Krátke obdobia bez vojen boli vyplnené vnútornými majetkovými spormi, alebo povstaniami, ktoré vždy znamenali prekážku pre pokojný rozvoj. Napriek tomu v 16. storočí už býva v Krompachoch toľko šľachtických rodín, že vytvorili samostatný administratívny celok a prichádzajú aj bohaté kupecké rodiny. Dôležitým medzníkom je rok 1602, kedy po dohode so zemepánom bola poddanská práca nahradená odvádzaním poplatkov a odvtedy sa Krompachy považovali za slobodné kráľovské mesto.
Rok 1670 bol poznamenaný vpádom kurucov. V tom období sa stáva miestnym zemepánom rod Csákyovcov. V súsislosti s epidémiou cholery v roku 1831 vypukli 3 spišské sedliacke povstania. Po ich potlačení bolo popravených 12 osôb z Krompách a okolia.
Prelom v priemyselnom rozvoji znamenalo vybudovanie modernej železiarne a valcovne Ľ. Trangousom a ďalšími podnikateľmi v roku 1841. Neskôr, v roku 1848, sa A.V.Csáky zrieka všetkých zemepánskych práv a nárokov voči mestu. Najväčší rozmach dosahuje mesto a železiareň na prelome 19. a 20. storočia. V tom čase zamestnáva krompašská železiareň okolo 3500 ľudí (pri 6500 obyvateľoch mesta) produkciou 85 tis. ton surového železa a vyše 100 tis. ton ocele bola najväčšou železiarňou v Uhorsku! V dôsledku ekonomickej krízy a sociálneho úpadku po I. svetovej vojne, ako i maďarsko-československého zápasu o Slovensko, sa vyhrotila aj politická situácia v Krompachoch. Výsledkom konkurenčného zápasu pri deľbe záujmových sfér v novej ČSR bolo rozhodnutie o likvidácii železiarne.
V roku 1948 sa začal budovať elektrotechnický závod. Prevádzka v medenej hute bola obnovená v roku 1951. Obidva závody sú dodnes nosnými piliermi života a všestrannej vybavenosti mesta.
Mesto disponuje základnými prostriedkami pre lokálne kultúrne aktivity - domom kultúry, kinom, knižnicou, múzeom.
Osobitné postavenie v miestnych kultúrnych zložkách majú dychová hudba a Robotnícky spevokol, ktoré vznikli v roku 1912. Príležitostne sú doplňované malou dychovou hudbou Hornád. Mládež vystupujúca vo folklórnom súbore Krompašan spolu s ľudovou hudbou Jozefa Salanciho si svojou úrovňou vytvorila chýr, ktorý prekročil hranice Spiša. Následníci im vyrastajú v detskom folklórnom súbore Krompašanček a speváckom zbore Vánok. Kulisu rôznych podujatí dopĺňajú tri skupiny mažoretiek.
Šport v minulosti aj súčasnosti zaujíma významné postavenie v záujmoch obyvateľov. Dominuje basketbal mužov (I. liga), futbal a stolný tenis, pôsobenie týchto športových kolektívov presahuje regionálny rámec. Pestré terény a krásne prírodné scenérie lákajú turistov, horských cyklistov a bežcov na lyžiach.
Vybudovaním špičkového lyžiarského areálu Plejsy mesto nadväzuje na mnohoročné výnimočné postavenie v alpskom lyžovaní na Slovensku.
Autor fotografii: Štefan Jendrek
Zdroj: Text.: www.krompachy.sk